Dachser otestoval aktivní exoskeletony, snižují zátěž zaměstnanců skladu

Mezinárodní logistický provider Dachser poprvé testoval aktivní exoskeletony od společnosti German Bionic v každodenních pracovních podmínkách ve skladu. Testy proběhly i v České republice a výsledky jsou působivé. Nyní společnost zavede tuto technologii i na svých dalších pobočkách.

Práce ve skladu stále zahrnuje mnoho manuální práce a někdy může být i fyzicky náročná, například při vykládání zboží nebo jeho vychystávání. Společnost Dachser se již dlouho snaží poskytovat zaměstnancům takové technické pomůcky, které jim pomohou vykonávat namáhavé úkony. Exoskeletony přitom vypadají velmi slibně. V medicíně se externí podpůrné struktury tohoto druhu používají již dlouhou dobu a nyní začíná být k dispozici stále více takových zařízení pro využití i v průmyslových oborech.

Již v roce 2019 provedl Dachser počáteční skladové testy především pasivních exoskeletonů s mechanickými pružinovými systémy, kolejnicemi nebo závažími, které pomáhají při zvedání břemen. Mezitím dosáhly aktivní exoskeletony vysoké úrovně vyspělosti a mají také potenciál zlepšit skladové procesy. Aktivní exoskeletony používají robotické motory napájené bateriemi k usnadnění operací se zvedáním břemen, což výrazně uvolňuje napětí v dolní části zad každému, kdo těžší břemena zvedá. A protože jsou nositelé exoskeletonů méně unaveni, jsou také schopni lépe si udržet správné držení těla.

Aktivní exoskeletony vyrobené německým výrobcem German Bionic byly na jaře testovány ve skladu logistického centra Dachser v Magdeburgu v Německu. Cílem bylo shromáždit empirická data v reálných podmínkách a získat zpětnou vazbu od zaměstnanců. Zařízení „Cray X“ byla nasazena pro podporu různých procesů na příjmu zboží, vychystávání objednávek a v balicí zóně. Exoskeleton může odlehčit zátěž o 30 kilogramů na jednu zdvihovou operaci a pomáhá také při přenášení břemen.

Pozitivní účinky exoskeletonů se brzy projevily,“ říká Stephan Heinemann, Contract Logistics Manager logistického centra Dachseru v Magdeburgu. „Naši zaměstnanci pociťují při manipulaci s těžšími břemeny okamžitou úlevu a výhodou je také ergonomická stabilizace jejich těla. To přináší i dlouhodobé výhody, protože exoskeletony zabraňují nadměrnému zatížení a nehodám na pracovišti, které by mohly vést ke zdravotnímu riziku.“ Dalším působivým aspektem zařízení bylo jejich snadné použití, takže je testující ihned akceptovali.

Aktivní exoskeleton otestovali i zaměstnanci provozovny Dachser Czech Republic v Letohradu a také zde byly zkušenosti pozitivní. „Celkově exoskeleton váží 7,2 kg včetně baterie, která jej pohání. Pomáhá nejen v průběhu zdvihu těžkých břemen, ale i při jejich pokládání nebo přenášení. U každé části lze nastavit procentuální výpomoc pro daného uživatele, jehož nastavení si exoskeleton zapamatuje a není nutné jej vždy znovu nastavovat. Využití je tedy možné i pro více uživatelů např. v různých směnách,“ uvádí Ondřej Dvořák, Branch Manager Dachser Hradec Králové, a dodává: „Aktivní exoskeleton jsme testovali v různých částech našeho logistického provozu a pro tuto technologii zde vidíme hned několik procesů, kde by ji naši zaměstnanci ocenili – při kontrole těžších zásilek na příjmu zboží, pří závozech vychystaných dodávek do odpovídajících skladových pozic i při pikování těžších druhů materiálu.“

Technologie budoucnosti

Dachser plánuje tyto pozitivní zkušenosti s exoskeletony využít. „Během testování si všichni všimli, přesně jak jsme doufali, jak exoskeleton uvolnil jejich spodní část zad, a hodnotili to pozitivně,“ potvrzuje Stephan Heinemann. Na základě toho bude pobočka v budoucnu tři aktivní exoskeletony pravidelně využívat.

Novou technologii budou ve svých skladech využívat i další pobočky v síti Dachser, včetně logistického centra Dachser v Ulmu, které nasadilo exoskeletony letos na podzim. „Zaváděním nových technologií a inovací neustále pracujeme na tom, aby byly procesy společnosti Dachser, včetně těch ve skladu, efektivnější. To zahrnuje především poskytování podpory lidem ve všech aspektech jejich práce ve skladu,“ říká Thomas Klare, Head of Corporate Contract Logistics skupiny Dachser, a dodává, „naše použití aktivních exoskeletonů je působivou ukázkou toho, jak moderní technologie nejen okamžitě usnadňují práci, ale mohou mít také pozitivní dopad na dlouhodobé zdraví našich logistických pracovníků.“