Nakolik je slyšet hlas žen a mužů?

Ve dnech 31.3. až 2.4. 2023 se uskuteční 14. ročník pracovně zážitkové akce Equal Pay Day, pořádané veřejně prospěšnou organizací Business & Professional Women CR, která aktivně vytváří platformu pro diskusi aktuálních témat odborným pohledem žen. BPWCR tímto projektem již od roku 2010 společně přispívá k plnění Cílů udržitelného rozvoje i lokálních CSR cílů, které si společnosti nyní vytyčili pro svůj ESG reporting a Profi HR jako mediální partner bude u toho. Projekt Equal Pay Day je nominován v rámci ocenění Profi HR Awards v kategorii „CSR a ESG projekt roku“.

Profi HR Awards 23_finale

Stěžejní téma rovnosti odměňování, tzv. Gender pay gap (GPG), je ovšem jen špičkou ledovce a v celé “své kráse” se nám komplexní téma odhalí, až když se zeptáme PROČ GPG existuje? KDE vzniká? CO s tím máme dělat? JAK se s tímto stavem (ne)spokojit? KDO má být aktivní? A JAKÉ MAJÍ ŽENY ve společnosti POSTAVENÍ A SLOVO? Být vidět a slyšet je proto letošním podtitulem ročníku, který chce vnést do veřejného prostoru názory žen, které nejsou běžně slyšeny a respektovány. Proto se číslo vystupujících žen konference blíží k 85%. 

Být vidět a slyšet značí, že je třeba si uvědomit nakolik je slyšet hlas žen a mužů, kterým jde o hlas žen i o  posilování rovných příležitostí a diverzity. Zároveň si je potřeba uvědomit, že když nejsou viditelné ženy v různých profesních rolích, nejsou viditelné ani jejich zkušenosti, názory a témata, která mají potenciál rozvíjet celou společnost. 

Jak ale svou viditelnost a hlas systematicky posilovat a jak neodmítat příležitosti? Jak se o viditelnost a hlas žen starají firmy a proč je to dobré?

Živé diskusi konference bude v Clarion Congress Hotel Prague patřit pátek 31. března a zahájíme ji pozdravem zástupce generálního tajemníka OECD Ulrika Knudsena. Program svými zkušenostmi a životními příběhy obohatí významné ženy ze společností Mondelez International, Philip Morris, ČEZ, Raiffeisenbank, Mars, Microsoft, Danone nebo VMLY&R. Konkrétně uslyšíte na podiu hovořit novou, v ČR zatím neznámou tvář Kamilu Makhmoud, CFO & Member of the Management Board v Raiffeisenbank a až z Lausanne přiletí předat zkušenost jak se s ”women power” pracuje v zahraničí, Chief Diversity Officer at Philip Morris International Silke Muenster.

Svou osobní zkušenost přinese Generální ředitelka Mondelez International Ivana Tůmová, Managing Director CZ, SK and HU at Philip Morris International Andrea Gontkovičová, People lead v Mondelez International Lenka Nováková, Global VP International Logistics at AB Inbev Flavia Gomez Aragao a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Ve zcela jiné roli uvidíte generální ředitelku Adrianu Jahňákovou a Gabrielu Bechyňskou, Senior Manager Government & Public Affairs – EMEA ze společnosti LEGO, nebo HR ředitele TV Nova Mateje Šemšeje. Svou zkušenost představí také Daniela Hlaváčková, Marketingová ředitelka pro střední Evropu ve společnosti Mars a Iva Welker Managing Director VMLY&R.

EPD 2022 den druhý foto: Miroslav Lepeška @miroslav-lepeska

Inspirace pro profesní a osobní rozvoj

Celá sobota 1. dubna 2023 se ponese v duchu ženské podpory, solidarity a sdílení zkušeností a networkingu. Ředitelka redakcí a obsahu v mediální skupině A11 a současně šéfredaktorka Profi HR Bára Štanglová, byla nominována k inspiraci dalších žen na této významné události a stane se jednou ze jednou ze 70 česky a anglicky mluvících žen v rolích mentorek, které povedou hodinové diskuzní stoly na vybraná témata a to celkem pětkrát za den s hodinovými přestávkami. Už se můžete těšit na její aktuální téma: Komunikace s médii – jak na to, aby se vám ozývala zas a znovu.

Tuto metodu vyvinula organizace pod názvem Speed mentoring a v současnosti naplňuje programy dalších eventů a organizací. Je to extrémně účinná metoda, která propojuje osobnosti všech oborů a věku a zkušenosti jsou předávány nejen směrem od mentorek k mentees, ale také mezi samotnými mentees a zpět k mentorkám. Nabízený win win diskuzní otevřený formát posiluje profesní vazby, slouží často jako přirozený assessment nástroj, nebo jako icebreaker pro navázání prvního kontaktu. I pro to na Mentoringový den vysílají ženy z několika desítek firem a pochvalují si tu možnost zažít mezifiremní mentoring. Koho dalšího můžete osobně na akci potkat?

Setkat se a načerpat inspiraci a energii budete moci například od Jitky Hájkové IT Ředitelky CZ SK HU, Philip Morris a.s., Lucie Novákové People Lead Czech Bakery Cluster at Mondelēz International, Yvony Tošnerové členka představenstva Raiffeisen stavební spořitelny, Mirky Čejkové, Zuzany André Talan, Group Account Director, VMLY&R, Barbory Jarošové Global Customer Experience Manager z AB Inbev, Michaely Prajerové P&C Manager, I&D Lead CZ,SK,HU Philip Morris, herečky, moderátorky a lektorky komunikace Simony Babčákové, Sophie Gaspard, Supply Chain Director in Mars, Hany Pavlíkové Senior Quality Manager CZ/SK, Danone a.s., Lenky Žlebkové, ředitelky KCP a mnoha dalších.

Pro doplnění networkingu Mentoringového Dne přidáváme FINdependence zónu, kde se budou moci ženy bavit o investicích a Wellbeing & Relax zónu, jejíž program nadyzajnovala Kateřina Zapletalová z Moseru.

Když se chcete vzdělávat online.

Velkou poptávku po vzdělávání z/do regionů pokryje projekt Equal Pay Day 2.dubna online mentoringovým programem. Registrované ženy mohou absolvovat 2 onlinové bloky, které zahájí úvodní rozhovor s osobností a již nyní můžeme prozradit první hostku. Paní Yaa Peprah Amekudzi vede projekt Cocoa Life a připojí se na Zoom z Ghany. Zároveň pak povede jednu mentoringovou místnost v angličtině.  

Ženy se mohou do dopoledního a odpoledního bloku připojit odkudkoliv a pracovat tak, jak jim to bude vyhovovat – třeba z pohodlí svého obýváku. „Online mentoring jsme si kvůli protiepidemickým omezením vyzkoušely již dvakrát a v roce 2022 navázal na tradiční program. Byla to pro nás velká výzva, byly jsme totiž zvyklé na unikátní atmosféru plnou vzájemného sdílení a podpory, což oceňují právě samotné účastnice. Nicméně průběh akce i následné reakce zúčastněných, nám ukázal, že i online formát dokáže předat pozitivní náboj, inspiraci a motivaci. Proto jsme se rozhodly ji letos do programu opět zahrnout,“ vysvětluje Lenka Šťastná, prezidentka pořádající organizace.