Equal Pay Day letos již popatnácté

V oblasti rovného odměňování patří Česká republika stále patří mezi nejhorší země na evropském kontinentu. Ženy u nás dostávají v průměru o 17,7 % nižší mzdu než muži. Stále je tak potřeba toto celospolečenské téma připomínat. A proto je tu letos již popatnácté mezinárodní konference Equal Pay Day. Mediálním partnerem akce je i magazín ProfiHR.

Ta se uskuteční ve dnech 11. a 12. dubna v Clarion Congress Hotel Prague. Dvoudenní akce představí desítky českých i zahraničních vystupujících z řad expertek a expertů, top managementu firem, HR manažerek a manažerů i osobností z veřejné sféry a diplomacie a každoročně přiláká stovky žen a mužů. Průvodkyní letošním ročníkem s tématem Příležitost bude Barbora Kroužková.

Podle mnoha národních i mezinárodních ukazatelů bohužel v ČR stále neumíme plně využít potenciál a talent žen, a proto zde zůstává příležitost pro změnu. Ženy nejsou minorita, i když to tak na některých pozicích, v médiích či politice vypadá. Společnost se vůči ženám zpravidla chová jiným způsobem než k mužům a jde o to odpovědět si na otázku, zda a jak tato situace společnosti a ekonomice prospívá. Například podle studie společnosti McKinsey z roku 2021 by mohlo lepší využití ekonomického potenciálu žen do roku 2030 navýšit HDP Česka (a Slovenska) zhruba o 8 %. „Za posledních 15 let se situace ve férovém odměňováni zlepšila, ale ostatní země EU se s tímto problémem vypořádávají mnohem rychleji, proto zůstáváme na zadních příčkách v mezinárodních srovnáních. Příčin tohoto stavu je řada, ale to, že u nás máme tak málo žen v rozhodovacích pozicích, je faktor velmi významný a je třeba mu věnovat pozornost. Konference je platformou, která dává prostor pro diskuze o dalších krocích k budoucnosti, kde každý bude mít možnost realizovat svůj talent bez překážek. Poskytuje příležitost k odbourávání stereotypů, které nás omezují, příležitost změnit náš pohled na věc, příležitost mluvit otevřeně o zkušenostech s vytvářením podmínek pro rovné příležitosti pro ženy a muže,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka BPWCR. Dobrou zprávou podle ní je, že počet firem, které jdou příkladem a změnu iniciují, roste.

Konference Epd 4

Generálním partnerem letošního ročníku EPD se stala společnost Philip Morris ČR, která patří mezi top zaměstnavatele v regionu zaměstnávající téměř 1 300 osob. Je držitelem řady ocenění jako například označení Top Employer nebo prestižní certifikace EQUAL-SALARY, která potvrzuje rovný přístup k odměňování. Po více než třicet let významně podporuje charitativní projekty napříč širokým spektrem organizací i zaměření. „V naší DNA je otevřené pracovní prostředí nabízející rovné příležitosti a férový přístup, atraktivní pracovní příležitosti, nebo možnost rozvoje kariéry doma i v zahraničí, stejně jako unikátní přístup k podpoře rodičovství. Víme, že úspěch našeho podnikání záleží také na tom, jak dokážeme využít potenciál různorodých lidí, žen, mužů, lidí z různých kultur, různého věku. Vnímáme, že jako silná firma, lídr na trhu, máme možnost a prostředky k tomu, abychom měnili věci správným směrem a inspirovali tím ostatní. Proto je pro nás přirozené spojit se v našich snahách se silným partnerem, jakým je projekt Equal Pay Day,“ říká Joseph Gruber, P&C ředitel CZ, SK, HU z Philip Morris.

Konferenci tradičně pořádá veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR (BPWCR), která od roku 2010 podporuje ekonomickou nezávislost žen a vede celoroční kampaň a osvětu k tématice rovného odměňování a postavení žen a mužů ve společnosti.

Moderování konference se ujme novinářka Barbora Kroužková. Ta je známá i svou angažovaností v oblasti veřejně prospěšných aktivit a v minulém roce obdržela Cenu Fóra dárců pro novináře za přínos pro filantropii. „Ženy u nás stále na mnoha pozicích mají nižší platy než muži. Je nepřijatelné, aby ženy musely pracovat o 60 dnů déle, aby dosáhly stejného výsledku. Tato nerovnost má mnoho příčin a je potřeba je odhalovat, pojmenovávat a odstraňovat. I proto jsem s radostí přijala nabídku moderovat letošní 15. ročník konference Equal Pay Day. Je to velmi důležité téma, které by měl řešit stát, určitě také každý zaměstnavatel a samozřejmě každá z nás,“ říká Barbora Kroužková.