Odborně o řízení lidských zdrojů

Plánovat si, kdy budu pracovat? Od nového roku to bude možné

Computer 564099 1280

Od 1. ledna 2025 vstoupí v platnost nová úprava zákoníku práce, která mimo jiné zaměstnancům rozšíří jejich možnosti v plánování si pracovní doby. Samorozvrhování bude dostupné pro všechny zaměstnance, ale platit bude pouze tam, kde se zaměstnanec i zaměstnavatel na tomto modelu dohodnou, což musí být stvrzeno písemně.

Nová možnost samorozvrhování poskytne zaměstnancům větší volnost v plánování jejich pracovní doby. Zaměstnavatel však bude mít právo určit vyrovnávací období, obvykle v délce 26 nebo 52 týdnů, během kterého musí zaměstnanec předem sjednaný počet hodin odpracovat. Dohodu o samorozvrhu může zaměstnavatel jednostranně ukončit, a to i bez důvodu, s patnáctidenní výpovědní dobou. „Samorozvrhování nebude povinné, ale bude záležet na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Ten by měl důkladně analyzovat, u kterých zaměstnanců je tento přístup výhodný, a přesně specifikovat podmínky ve smlouvách, aby předešel možným komplikacím,“ upozorňuje Anna Kevorkyan, CEO JenPráce.cz.

Současná pravidla rozvrhování pracovní doby

V současnosti platí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel, a to včetně začátku a konce směn. Zákoník práce v současné podobě povoluje i určité pružné rozvržení pracovní doby, kdy zaměstnanci mají jasně určenou dobu, kdy v práci musejí být přítomni a kdy naopak ne. Samorozvrhování pracovní doby včetně začátku a konce směny bylo dosud umožněno jen pro zaměstnance pracující na dálku, avšak od roku 2025 se tato možnost rozšíří na všechny.

Podmínky a ukončení dohody o samorozvrhování

Aby mohl zaměstnanec od 1. 1. 2025 využívat samorozvrhování, je nezbytné uzavřít písemnou dohodu se zaměstnavatelem. Tato dohoda může být součástí pracovní smlouvy, ale mohou ji uzavřít i samostatně. Dohodu lze ukončit výpovědí, a to i bez uvedení důvodu, s patnáctidenní výpovědní dobou. Alternativně ji lze ukončit dohodou obou stran.

Při samorozvrhování se nebudou používat obecná pravidla pro rozvržení pracovní doby, s výjimkou stanovených předpisů týkajících se délky směn a přítomnosti na pracovišti na začátku a konci směn. Průměrná týdenní pracovní doba musí být naplněna v rámci vyrovnávacího období určeného zaměstnavatelem, obvykle do 26 (půl roku) nebo 52 týdnů (1 rok). „Zaměstnavatelé budou ze začátku zřejmě přistupovat k novému systému samorozvrhování obezřetně, zejména při plánování úkolů a termínů, aby nedocházelo k organizačním problémům,“ předpokládá Anna Kevorkyan, CEO JenPráce.cz.

Porušení pravidel se trestá

Novela, jejíž součástí je i nové plánování pracovní doby, přináší také změny v zákoně o inspekci práce, které zavádějí sankce za nedodržení pravidel samorozvrhování. Zaměstnavatel, který neuzavře písemnou dohodu nebo poruší povinnosti vyplývající z této dohody, může čelit pokutám až do výše 300 tisíc Kč.